Právo
Oběť dopravní nehody: Jak uplatnit nárok na náhradu škody?
Stát se obětí nezaviněné dopravní nehody může být stresující zkušeností. Je proto důležité vědět, jak v takové situaci správně postupovat.
Zde jsou klíčové kroky a informace, které byste měli znát:
Náhrada škody přes pojišťovnu viníka: Pokud jste utrpěli škodu v důsledku chyby jiného řidiče, máte právo požadovat náhradu škody vůči pojišťovně, u které má viník uzavřeno povinné ručení. Tato náhrada může pokrýt jak materiální škody (poškození vozidla), tak i nemateriální škody (bolestné, léčebné výlohy, trvalé následky apod.).
Sběr důkazů: Zaznamenejte co nejvíce informací o nehodě, včetně fotografií místa nehody, videozáznamů, kontaktů na svědky a policejního protokolu/potvrzení o dopravní nehodě. Tato dokumentace je nezbytná pro uplatnění vašeho nároku na náhradu škody. Důležité jsou také důkazy o vzniklé škodě (lékařské zprávy, účtenky za léky a zdravotní pomůcky apod.).
Nepojištěný nebo neznámý viník nehody: Pokud byl viník dopravní nehody neznámý nebo nebyl pojištěn, můžete svůj nárok uplatnit u tzv. České kanceláře pojistitelů, která je povinna ze zákona takovéto nároky poškozených osob likvidovat.
Časové limity: Nezapomínejte, že pro uplatnění nároku na náhradu škody existují časové limity. Pro jednotlivé nároky platí obvykle tříletá promlčecí lhůta, která začíná běžet většinou od data nehody/vzniku škody. Počátek i délka promlčecí lhůty se však u jednotlivých nároků může lišit, a proto je vhodné konzultovat jednotlivé nároky s odborníkem.
Jednotlivé nároky z dopravní nehody:
Bolestné: Určeno ke kompenzaci fyzického a psychického utrpení způsobeného nehodou. O bolestné lze požádat již po prvním lékařském ošetření nebo po propuštění z nemocnice a není třeba čekat až do konce vaší pracovní neschopnosti nebo léčby. Obvykle je pro posouzení zpracován lékařský nebo znalecký posudek, který pro vás rád zajistím.
Náklady na léčení: Jde o náhradu za výdaje spojené s léčbou, včetně nákladů na léky, zdravotnické pomůcky či fyzioterapii. Pro uplatnění této náhrady je nutné předložit pojišťovně kopii účtenek.
Náklady péče o nemohoucí osobu, tzv. ošetřovné: Pokud jste byli po nehodě po nějakou nesamostatní a potřebovali výpomoc v domácnosti nebo s ošetřovným, můžete požádat o náhradu za péči. K tomuto je třeba určit rozsah a časové období poskytované péče.
Cestovné k lékaři: Náklady za cesty k lékařským ošetřením či terapiím, ať už MHD nebo vlastním vozidlem. Důležité je předložit doklady o těchto cestách (soupis cest, účtenky z MHD/technický průkaz vozidla).
Ušlý výdělek: Pokud jste v důsledku nehody přišli o příjem, máte právo na kompenzaci rozdílu mezi vaším běžným příjmem před dopravní nehodou a příjmem po dopravní nehodě (zohledňují se i dávky nemocenského pojištění nebo invalidního důchodu získané v souvislosti s dopravní nehodou).
Ztížení společenského uplatnění: V případě, že vám zdravotní komplikace přetrvávají déle než 1 rok, můžete žádat o náhradu za tzv. trvalé následky. K určení výše této náhrady se využívá tzv. metodika Nejvyššího soudu a je třeba zpracovat znalecký posudek vč. osobního vyšetření lékařem - znalcem.
Náhrada duševních útrap a pohřebného: V případě úmrtí při dopravní nehodě mají blízcí zesnulého nárok na náhradu tzv. duševních útrap, jichž výše se u nejbližších příbuzných obvykle pohybuje okolo 20tinásobku průměrné mzdy. Pohřebné je hrazeno oproti faktuře za pohřební služby, květinovou výzdobu, smuteční hostinu apod.
Škoda na majetku: Obvykle jde o náhradu škody na poškozeném automobilu a osobních věcech účastníka dopravní nehody.
Vědomí vašich práv a správný postup může výrazně zvýšit šance na úspěšné vyřešení vašeho nároku a získání co nejvyššího odškodnění. Nezapomínejte, že každý případ je jedinečný, a proto je důležité získat individuální poradenství od odborníků v dané oblasti.
S likvidací nároků z dopravních nehod mám bohaté zkušenosti vč. úspěšných soudních řízení s pojišťovnami, neváhejte se proto na mě obrátit.
Aktuálně